Akciğer kanserinin sırları araştırılıyor

ilim insanları büyük bir proje kapsamında tarihte ilk defa akciğer kanserinin sırlarını ortaya çıkarmak üzere büyük bir çalışma başlattı.

İngiltere’deki Kanser Araştırmaları Merkezi’nin gerçekleştireceği çalışmada hastalar tedavi altındayken akciğer kanseri tümörlerinin nasıl geliştiği incelenecek.

Akciğer kanserinin daha iyi anlaşılabilmesi için çok önemli bir araştırma projesi hayata geçiriliyor. İngiltere merkezli Kanser Araştırmaları Merkezi'nde gerçekleştirilecek proje 9 yıl sürecek ve projede yaklaşık 21 milyon dolar harcanacak.

Projenin Türkçe adı 'Terapi Yöntemi ile Kanser Gelişiminin Takip Edilmesi'.Adından da anlaşılacağı üzere projede 850 akciğer kanseri hastası üzerinde tümörlerin tedavilere verdiği tepkiler izlenecek.
Normalde akciğer kanserlerinde tümörlerden örnek almak oldukça zor olduğu için şu ana kadar hastalık hakkında çok fazla bilgi toplanabilmiş değil.

Bu proje ile akciğer kanserinde büyük ilerlemeler kaydedilmesi ve hastalığın tedavisi yolunda önemli adımlar atılması bekleniyor.

Ancak hatırlatmak gerekiyor ki araştırma projesi dokuz yıllık ve somut verilerin elde edilmesi bir hayli uzun zaman alabilir.

Ne olursa olsun proje ile insanlığın akciğer kanseri hakkında 9 yıl sonunda bugün olduğundan çok daha fazla bilgi sahibi olacağı tahmin ediliyor.